Tejfogak megjelenése csecsemőkorban
Csecsemőkorban a tejfogak nagyjából a hatodik hónapban kezdenek megjelenni, és három éves korra le is zárul. Ez idő alatt 20 db tejfog nő ki a gyermek szájában. Természetesen egyénenként változik, hogy kinek mikor jelennek meg a fogai.
A fogak megjelenési ideje nagyjából a következő:
Tejfogak váltása csontfogra
A kisgyermek fogainak száma igazodik a gyerekkori fejmérethez. Magyarán, nagyjából 20 db fog fér el egy ennyi idős gyermek szájában. Ahogy a gyermek koponyamérete növekszik, megindul a fogváltás is. A tejfogak helyére erősebb, végleges, maradófogak, az úgynevezett csontfogak nőnek. A maradó fogak közül elsőnek a 20 db tejfog mellett a harmadik őrlők nőnek ki. Ezt követően indul meg a fogváltás, a metszőfogak cseréjével. Elsőként az alsó metszőfogak kezdenek lötyögni, majd esnek ki. Általában a 8. életévre kicserélődik mind a 8 metszőfog, a utána a kisőrlők helyére nő csontfog, majd kb. 10 éves korra kicserélődik a 4 szemfog is. Ezzel megtörtént a 20 db tejfog leváltása. Zárásként nő ki a második sor nagyőrlő (a negyedik őrlőfogak). Ezt fiatal felnőtt korban (esetlegesen) követik a bölcsességfogak. A fogváltás során a tejfog gyökere felszívódik. A lötyögő tejfog kiesik, és rövid idő múlva megjelenik a csontfog a tejfog helyén.
A tejfogak kiesésének ideje:
A csontfogak közül a legveszélyeztetettebbek a 6 éves kor körül, még a fogváltás előtt, kinövő 3. őrlőfogak, melyeknek a meglétét sokszor sem a gyerek, sem a szülő nem kezeli kellő figyelemmel, gondos tisztítása és megfelelő kezelése hiányt szenved, így sokszor ezek a fogak lyukadnak ki elsőként. Kövessük figyelemmel gyermekünk fogváltását és a frissen kinőtt őrlőfogaikat minden esetben mutassuk meg fogorvosnak.
Végül egy vicces kis képregénnyel zárjuk bejegyzésünket: