Fogzománc rendellenesség esetén a zománc szerkezete, mennyisége vagy minősége romlik, szemmel látható elváltozások jelentkeznek a fogakon. A sérült, hiányos fogzománc miatt hamarabb és könnyebben alakul ki fogszuvasodás vagy fogérzékenység. A kevésbé ellenálló védőburok ugyanis kevésbé védi a fogakat a szájüregi savas behatásokkal szemben. Belső, örökletes okokból, vagy külső környezeti hatás nyomán, a fogzománc szerkezete megváltozik, állapota romlik, ami nem csak esztétikai probléma, bár az is jelentős, hisz a mosoly az emberi arc egyik legfontosabb összetevője, de egészségügyi gondokhoz is vezet.
A fogzománc rendellenességnek két fő típusát különböztetjük meg. Beszélhetünk genetika/örökletes rendellenességről, illetve kialakulhat a betegség külső hatások eredményeként is.
Genetikai hypoplasia:
Egy, a fogzománcot érintő genetikai betegség, mely során a zománc embrionális fejlődése zavart szenved. Genetikai betegség, tehát egész élete során végigkíséri az embert, így a tejfogakat és a maradó fogakat egyaránt érinti.
A fogzománc örökletes fejlődési rendellenességének főbb tünetei:
Külső hatásra kialakult hypoplasia:
A környezeti hatásra kialakuló fogzománc rendellenesség nem örökletes okok miatt jelentkezik, hanem a magzati vagy kisgyermek korban éri valamilyen truma vagy külső behatás a fogzománcot, ami negatívan befolyásolja a fogzománc fejlődését.
A környezeti hypoplasia főbb tünetei:
A környezeti hypoplasia kialakulásának több oka is lehet:
A fogzománc rendellenesség kezelése:
A kezelés során többféle célt is figyelembe kell venni. Fontos a fogszuvasodás megelőzése, a fogérzékenység csökkentése és az esztétikai problémák megszűntetése, enyhítése is.
A betegség kezelésének több módja is van, mindig a páciens adottságainak megfelelően kell kiválasztani a szükséges kezeléseket. Fluoridos ecsetelőkkel, zselékkel, habokkal helyi kezeléssel lehet erősíteni a fogzománcot. Esztétikus fogtöméssel lehet a szerkezeti egyenetlenségeket kipótolni. Erősen roncsolódott fog esetén koronával, eltávolított fog esetén implantátummal vagy híddal lehet pótolni a fogat. A foltok eltávolítására fogfehérítés csak nem sérült zománc esetén alkalmazható.