Ételek, melyek segítenek fogainknak

Fogaink és ínyünk egészsége érdekében fontos tudni, hogy mely ételek segítenek és melyek ártanak. Egészséges ételek fogyasztásával helyreállítható a szájban a PH érték. A megnövekedett PH érték a fogszuvasodást okozó baktériumok elszaporodását segíti elő. Lássuk, mire érdemes figyelni az étrendünk összeállításakor, hogy ne csak a testünk, de a szánk egészségét is elősegítsük.
 
A glikémiás index (GI)
A glikémiás index az ételeket 1 és 100 között rangsorolja, a vércukorra gyakorolt hatása alapján. A legtöbb ember előszeretettel fogyaszt szénhidrátban gazdag, magas glikémiás indexű ételeket - úgy mint kenyér, édesség, cukor, burgonya - melyek nem támogatják a száj egészségét. A száj egészsége attól függ, hogy mennyi lerakódás képződik a fogakon. Ez a lerakódás, a plakk, egy ragacsos anyag, ami az ételmaradékból és a benne élő baktériumokból áll, feltapadva a fogakra, az ínyre, a nyelvre. A baktériumok lebontják a plakkban lévő szénhidrátokat, miközben savas közeget hoznak létre. Ez a sav felelős a fogszuvasodás és a fogíny betegségek kialakulásáért. A magas glikémiás indexű ételek sok szénhidrátot tartalmaznak, így fokozva a baktériumok működését.
Alacsony glikémiás indexű étrend fenntartásával segíthetünk fogaink és ínyünk egészségén is.
Lássuk néhány gyakran fogyasztott élelmiszer glikémiás index szerinti besorolását.

  • Alacsony GI (55 alatt): babfélék, árpa, a legtöbb gyümölcs, natúr gyümölcslevek, alacsony keményítőtartalmú zöldségek, olajos magvak, tejtermékek
  • Közepes GI (56-69): teljes kiőrlésű gabonák, barnarizs, kukorica, cukor, méz, üdítők, édesburgonya, déligyümölcsök
  • Magas GI (70 felett): fehérkenyér, rizs, zabpelyhek, az úgynevezett reggeliző pelyhek, burgonya, görögdinnye.

Kutatások során vizsgálták az összefüggést és arra a megállapításra jutottak, hogy ha nagyobb mértékben volt a fog kitéve a magas GI indexű étrendnek, nagyobb eséllyel alakult ki fogszuvasodás. Az étrend összeállításakor érdemes kerülni a magas glikémiás indexű ételeket és előtérbe helyezni az alacsony GI értékűeket.

Étrendkiegészítők
A fogak és az íny számára is hasznos az alábbiak fogyasztása:

  • Kálcium: elengedhetetlen az erős csontokhoz és fogakhoz. Kálcium hiány esetén a test a csontokból von ki kálciumot.
  • Foszfor
  • Cink: fontos az immunrendszer megfelelő működéséhez.
  • Antioxidánsok: támogatják az immunrendszert, segítenek megkötni a szabad gyököket. Magas antioxidáns tartalmú ételek pl.: szeder, dió, eper, áfonya, articsóka, vörös áfonya, vörös bab, aszalt szilva, pekándió, alma.
  • C-vitamin: erősíti az ínyt, javítja a kötőszövetek állapotát, fokozza a kollagén képződést és erősíti az immunrendszert. Magas c-vitamin tartalmú élelmiszerek pl.: citrusfélék, brokkoli, paprika, káposzta, bogyós gyümölcsök.
  • B-vitaminok: segítik a stressz és a gyulladások leküzdését. Hüvelyesekben, zöld színű zöldségekben találunk nagyobb mennyiségben.
  • D-vitamin: szabályozza a vér kálcium és foszfor szintjét. Túl alacsony d-vitamin szint mellett a test nem tudja felvenni és beépíteni a kálciumot. Tejtermékekből és pl. csukamájolajból vagy a napsugárzás útján juthat hozzá a szervezet.
  • Q10 koenzim: serkenti a sebgyógyulást, az emésztést és az egészséges izomműködést. Csökkenti az íny vérzékenységét és a gyulladást. Májban, szójában, petrezselyemben fogyaszthatjuk.
  • Probiotikumok: segítik a fogágybetegség és egyéb ínyproblémák gyógyulását, csökkentik a plakk mértékét.


Édesítőszerek
A mesterséges édesítőszerek nem okoznak fogszuvasodást, de a testre gyakorolt káros hatásaik miatt fogyasztásuk nem javasolt. A xilit, mely természetes eredetű cukorpótló, bizonyítottan jó a fogszuvasodás megelőzésében. A stevia is természetes eredetű, fogszuvasodást sem okoz, jelenleg kutatások vizsgálják, hogy a xilithez hasonlóan a megelőzésre is alkalmas-e.

Tippek a szép és egészséges mosolyért

  1. Napi rendszeres száj- és fogápolás, legalább naponta kétszer. 24 óra elteltével a baktériumok már el is kezdik kifejteni káros hatásukat.
  2. Ha nincs mód fogmosásra, étkezés után xilites rágógumi rágása.
  3. A dohányzás elhagyása. A dohányzás rontja a száj egészségi állapotát, nem is beszélve az ajakrák kockázatáról.
  4. Az édes nassolnivalók helyett egészséges rágcsálnivalók fogyasztása.
  5. Minél kevesebb magas glikémiás indexű élelmiszert tartalmazó étrend.
  6. A különböző tápanyag típusokat megfelelő arányban tartalmazó étrend kialakítása. Alapvetően az étkezések során bevitt tápanyagok felét zöldségek és gyümölcsök tegyék ki. Gabonafélékből a teljes kiőrlésű, tejtermékekből a zsírszegény, húsokból a sovány húsok beillesztése az étrendbe.
  7. Fölös kalóriák, cukrok kiiktatása. Az édességek, rágcsák, cukorkák a száj egészségének legnagyobb ellenségei.