Az egészséges emésztéshez egészséges és tápláló ételekre van szükségünk. De ez nem elég. Az ételek megrágása szintén nagy hatással van az emésztés minőségére. Az emésztés ugyanis már a szájban megkezdődik. A fogak felaprítják az ételt, a nyál enzimtartalma beindítja az emésztési folyamatot. A megrágott falatot a nyelőcső vezeti a gyomorba. Megfelelően megrágott és nyállal előemésztett ételre van szüksége az emésztőrendszernek. Egy felnőttnek jó esetben 32 foga van, ebből négy bölcsességfog. A bölcsességfog nem mindenkinél nő ki, van, akiknek el kell távolítani. A rágás egyik funkciója az étel aprítása, pépesítése, a másik pedig a nyálképződés serkentése, hogy a nyál megkezdje a szénhidrátok felbontását.
A fogakat megjelenésük és funkciójuk alapján több csoportba sorolhatjuk.
1. Metszőfogak. A lapát (felső) és véső (alsó) alakú metszőfogak harapásra szolgálnak, ezek aprítják falatokra a táplálékot, majd a nyelv segítségével továbbítják rágásra az őrlőfogaknak. 8 db metszőfogunk van, 4 felül, 4 alul.
2. Szemfogak. Négy szemfogunk tépésre szolgál. Ezt segíti elő a hosszú és stabil rögzítést szolgáló nagy foggyökér.
3. Kisőrlők. Felületük nagy, széles koronával rendelkeznek, céljuk az étel darabolása és szétnyomása. A szemfog után helyezkednek el, 2-2 mindkét oldalon, alul és felül.
4. Nagyőrlők. Ezen fogak felülete is nagy, szintén barázdák és mélyedések szabdalják, mint a kisőrlőket. Formája lehetővé teszi az étel teljes ledarálását, két egymással szemben lévő (alsó és felső) őrlőfog együttes munkája útján. Összesen 8 őrlőfoga van az embernek, mindkét oldalon 2-2 alul és felül. A harmadik őrlőfog a bölcsességfog.
Mindenki, aki küzdött már fogfájással, tudja, hogy nehezebb a rágás, ha fáj az egyik fog. A szabálytalanul álló fogazat, fertőzés vagy foghiány is hatással van a rágás minőségére és ezáltal az emésztésre. A fogsort akkor tekintjük szabályosnak, ha a fogak illeszkednek egymáshoz. A felső fogsor illeszkedik az alsóhoz, ha az őrlőfogak csúcsai a szemben lévő őrlőfogak mélyedéseivel állnak szemben. A megfelelő fogsori zártság megakadályozza a pofazacskó és az ajkak megharapását, az alsó fogsor védi és megfelelő pozícióban tartja a nyelvet. A nem kellően szabályos fogsor lehet örökletes, okozhatja rossz gyermekkori szokás (ujjszopás, hosszas cumi- vagy cumisüveg használat, nyelvlökés), daganatok vagy valamilyen állkapocssérülés, -törés. Rosszul illeszkedő tömések, koronák vagy fogsorok is okozhatnak szabálytalanul álló fogazatot, rossz zártságot. Foghiányok pótlásának elmulasztása is okozhat ilyen problémát, mert a hiány melletti fogak elmozdulhatnak, ezért a foghiányt nem szabad figyelmen kívül hagyni.
Az étel megfelelő megrágása épp olyan fontos, mint a táplálék minősége. A fogak egészségének megőrzésére az első és legfontosabb mód a megfelelő szájhigiénia fenntartása.