A WHO adatai alapján a fog- és szájbetegségek közt a leggyakoribb a fogszuvasodás, a fogínysorvadás, az ajakrák, a fertőző szájbetegségek, sérülések és öröklött betegségek.
Nézzük részletesebben:
Általános kiváltó okok
A fog- és szájbetegségek kiváltó okai közt elsősorban az egészségtelen táplálkozás, a dohányzás és a túlzott alkoholfogyasztás említendő. Ezek a négy vezető krónikus betegség – szív- és érrendszeri megbetegedések, rák, légzőszervi megbetegedések és cukorbetegség – főbb kiváltó okai is, így gyakran együtt is jár valamelyik a fog- és szájbetegségekkel. A nem megfelelő szájhigiénia is növeli ezen megbetegedések veszélyét.
A fog- és szájbetegségek gyakoriságát befolyásolja a földrajzi elhelyezkedés és a fogászati ellátás elérhetősége, hozzáférhetősége. Az egyén szociális helyzete szintén nagymértékben befolyásolja a szájegészséget. A fog- és szájbetegségek gyakorisága egyre nő az elmaradott és fejlődő országokban, míg minden országban jelentősebb a szegény és hátrányos helyzetű lakosság körében.
Megelőzés és kezelés
A fog- és szájbetegségek és krónikus megbetegedések mértéke csökkenthetőek, ha kezeljük a fő kiváltó okokat, úgymint:
- az elfogyasztott cukor mennyiségének csökkentése és kiegyensúlyozott táplálkozás
- zöldségek és gyümölcsök fogyasztása, melyek védenek az ajakrák ellen
- a dohányzás és az alkoholfogyasztás abbahagyása, ami csökkenti az ajakrák, a fogínysorvadás és a fogvesztés kockázatát
- a megfelelő szájhigiénia biztosítása
- biztonságos környezet
A fogszuvasodás mértéke csökkenthető, ha megfelelő fluorid szintet alakítunk ki szájban és a szuvas területen. Fluoridot sóból, fluoridos ásványvízből, tejből, valamint fluoridos fogkrémből vagy szájvízből tudunk nyerni. A hosszú távú megfelelő fluoridszint fenntartása mind a felnőtteknél, mind a gyermekeknél csökkenti a fogszuvasodás mértékét. Miközben a legtöbb fog- és szájbetegség kezelése professzionális szaktudást igényel, az ahhoz való hozzájutás jelentősen rosszabb mértékű az idősek, a vidéki térségekben élők, szegények és iskolázatlanok körében. A fejlődő országokban szintén alacsony a fogászati ellátás lefedettsége. A fogászati gyógyellátás a fejlett országok számára is komoly költségvetési teher, az közegészségügyi költségek 5-10%-át fordítják erre. A fogászati kezelések magas költségei mérsékelhetők lehetnek megelőzéssel.